En online notesbog

Efterår i Århusskovene

november 14th, 2010. Kategori: Foto

I skovene omkring Århus er efteråret en af de mest spektakulære årstider. De flotte efterårsfarver er langt fra altid lette at indfange på kameraet, men i år har jeg været rigtig meget ude i skovene, og på 3 af turene var jeg så heldig, at det lykkedes det at komme hjem med et godt billede. De 3 billeder viser udviklingen i efterårsfarverne på bøgetræerne hen over den sidste uge i oktober.

Marselisborg skov

Det første billede er fra Storskoven i Marselisborg skov. Det er taget d. 23 oktober. På det tidspunkt er bøgene midt inde i skoven, stadig meget grønne. Billedet er taget på vej fra Hørhaven op mod Søsterhøj senderen. Et sted hvor skovbunden er kuperet og åben under de gamle bøgetræer. Et meget fotogent sted i Marselisborg skoven hele året rundt.

Marselisborg Skov, efterar

Hestehave skov. Den midterste Thorsmølle sø

Dagen efter var jeg ved Thorsmølle Søerne i den del af Marsellisborg skov, der kaldes Hestehaven, ikke at forveksle med den Hestehave Skov der ligger ved Kalø. Dele af Hestehaven er tidligere blevet brugt til græsning af godset Marselisborgs heste.

Billedet er fra d. 24. oktober, og grunden til at bøgene her har meget mere farve er at de står åbnet og derfor mere udsat. De er allerede flere gange blevet berørt af de første gange nattefrost.

Thors mølle sø i Kalø Hestehave skoven

Marselisborg Skov. Thorsmølle bakken

Sidste billede fra Efteråret i Århus-skovene er fra d. 30 oktober. Det er taget på bakken bag ved Thors Mølle Restauranten. Den ekste uge har givet fulde blus på efterårsfarverne på  bøgetræerne. Alle bøgene var gule, og der var langt imellem de grønne blade.

Efterår i Århusskovene

  1. 3 Responses to “Efterår i Århusskovene”

  2. By Rasmus on jan 9, 2011

    lækre billeder niels

  3. By Zeth on mar 16, 2011

    Nice!! Nu glaeder jeg mig endnu mere til at komme til Danmark! Jeg elsker de danske farver!

  1. 1 Trackback(s)

  2. feb 9, 2012: Skovsø med is | Blog om webudvikling

Skriv en kommentar